Nabrojimo samo neka od velikog broja oboljenja protiv kojih se koristi ovaj čudotvorni lijek: akne, alergija i astma, nadimanje, celulit, prehlada, bolovi u zglobovima, nedostatak koncentracije, kamen u bubregu, djelomična impotentnost, teži oblici neplodnosti, upala desni…
Prenosi se od Ebu Hurejre, radijallahu anhu da je Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, rekao: „Čorokot sadrži u sebi lijek za svaku bolest, osim za smrt.“ [Hadis je sahih i bilježe ga Buhari i Muslim u svojim zbirkama hadisa]
Čorokot /Crni kumin (kim)/ Nigella-Sativa
Čorokot u svojoj čahuri, koja izgledom podsjeća na čahuru maka, sadrži tamna zrnca, koja se nakon žetve suše. Iz ovog sjemena se hladnim cijeđenjem dobiva ulje, koje je bogato nezasićenim punomasnim kiselinama. Te kiseline su esencijalne (od životne važnosti), pa ih je uz hranu potrebno unositi u organizam. Nabrojimo samo neka od velikog broja oboljenja protiv kojih se koristi ovaj čudotvorni lijek: akne, alergija i astma, nadimanje, celulit, prehlada, bolovi u zglobovima, nedostatak koncentracije, kamen u bubregu, djelomična impotentnost, teži oblici neplodnosti, upala desni… Sve to je moguće liječiti uljem od čorokota. Danas se čorokot uzgaja pretežno u Siriji, Iraku, Egiptu, Americi, Indiji, Pakistanu, Iranu, Grčkoj i na Kipru, obzirom da najbolje uspijeva u sunčanim predjelima.
Kroz historiju
Egipatski „el-bereqa“ čorokot je jedna od najranijih kultiviranih biljaka čovječanstva. Tek u skorije vrijeme ova biljka je novootkrivena od strane liječnika alternativne medicine, imunologa kao i raznih farmaceutskih preduzeća. Dragocjena svojstva čorokota poznata su još iz davnina, pa je cijenjen u mnogim kulturama širom zemaljske kugle. Sjeme čorokota (lat. nigella sativa) spominje se i u Bibliji pod nazivom kim. Iako ne pripada istoj porodici biljaka, te je time taj naziv pogrešan, on se i danas koristi na njemačkom govornom području, gdje se za čorokot (riječ turskog porijekla) upotrebljava izraz Schwarzkümmel – crni kim. Još u staro doba ovo sjeme je korišteno pri spravljanju hljeba.
Korist ove biljke opisao je i Muhammed, sallallahu alejhi ve sellem, riječima: „Čorokot sadrži u sebi lijek za svaku bolest, osim za smrt.“ Ovaj hadis Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem, (prenosi ga Ebu Hurejre, radijallahu anhu, u sahih predaji, koju bilježe Buhari i Muslim u svojim zbirkama hadisa) zaslužan je za ogromnu popularnost čorokota u islamskom svijetu, koga još nazivaju blagoslovljeno zrno. Moderna nauka je do danas potvrdila ispravnost ovog hadisa.
I prije Muhammeda, sallallahu alejhi ve sellem, ljekari faraona su koristili ulje i kremu čorokota kod bolesti probavnog sistema. Rado je korišten i u kozmetici. Nefertiti i Kleopatra su njegovale tijelo uljem čorokota i koristile ga kao dodatak pri kupanju. Pored toga, na Orijentu se čorokot već hiljadama godina koristi za liječenje alergija, upala. Najčešće se upotrebljava kod astme, bronhitisa i neurodermitisa. U Grčkoj antici je čorokot bio poznat kao sredstvo za jačanje pri fizičkoj i psihičkoj slabosti bolesnika.
U našim krajevima dugo je korištena tinktura čorokotovog ulja za liječenje nadimanja, bolesti želuca, pluća, jetre i mnogo više. Tek kroz modernu high-tech medicinu ulje čorokota pada u zaborav. U Evropi ova biljka stiče veliku popularnost u Srednjem vijeku, nakon što je 1031. god. izašla zbirka islamskog filozofa i ljekara Ibn Sina (poznatijeg pod latiniziranim imenom Avicenna) sa naslovom „Knjiga za liječenje duše“. Medicinski dio zbirke «Canon medicinae» je za Okcident 11. stoljeća bio od enormne važnosti za utemeljenje medicine kao nauke, i slovio je za najvažniji udžbenik na medicinskim fakultetima Evrope narednih 500 godina. Ibn Sina, pored ostalog, opisuje izvanredno dejstvo čorokota za održavanje zdravlja. Pored toga, knjiga sadrži mnogobrojne savjete i recepte, koje egipatski ljekari i danas rado preporučuju svojim pacijentima.
Čudotvoran lijek – ulje od čorokota
U prošlom desetljeću, američki i arapski naučnici renomiranih istraživačkih instituta (između ostalih i u Centru za istraživanja protiv raka „Hilton Head Island“ u South Carolini) otpočinju, pomoću modernih metoda, analizirati ovu blagoslovljenu biljku. Došli su do sljedećih rezultata:
– sjeme čorokota sadrži više od stotinu sastojaka koji pozitivno utječu na zdravlje, potpomažu varenje i rad crijeva
– supstance u ekstraktu čorokota jačaju imunološki sistem u borbi protiv tumornih oboljenja
– ulje čorokota djeluje protiv bakterija i gljivičnih oboljenja
– ulje čorokota ima efekat smanjivanja viška šećera u krvi
– pri dugoročnoj upotrebi ulje čorokota ojačava imunološki sistem.
Pored toga su otkrili da ekstrakt čorokota (Nigella-sativa-ekstrakt), primijenjen u većim količinama, prouzrokuje sljedeće:
– stimulaciju ćelija koštane srži (porast za 250%)
– povećanje produkcije T-ćelija „pomagača“ i B-ćelija „proizvođača antitijela“ u imunološkom sistemu
– povišenu produkciju interferona/bjelančevina koji su od velike važnosti za imunološki sistem
– sprječavanje razmnožavanja ćelija raka (50%-tno usporavanje razvoja)
Jedan drugi istraživački institut, „Cancer Immuno-Biology Labaratory“ je nezavisno od ovih rezultata, eksperimentirajući na životinjama, također ustanovio da čorokot usporava razvoj ćelija raka.
Nezasićene punomasne kiseline, koje su sadržane u čorokotu, potrebne su kao gradivne materije za hormone tkiva. One podstiču razmjenu materija i probavu. Osim toga regulišu holesterol i omogućuju zdravu razmjenu materija. Tako su za kožu i za kosu od velike važnosti.
Dosadašnja ispitivanja su pokazala da čorokot ne djeluje direktno na pojedine organe, već djeluje na kompletan organizam preko imunološkog sistema (jačanje/revitalizacija) i pročišćavajuće preko debelog crijeva, tako da je korist višestruka.
Studija na Dječijoj univerzitetskoj klinici u Mainzu je pokazala da, u čorokotu sadržana Gamma-linolen-kiselina, ima antiastmatički efekat, obzirom da sprječava alergične reakcije.
Povećanim stresom, konzumiranjem sredstava za uživanja, uz manjak kretanja, jednostranom ili pogrešnom ishranom uništavamo svoj imunološki sistem. Moderna imunološka istraživanja potvrđuju da redovna upotreba čorokotovog ulja djeluje sprječavajuće protiv društvenih bolesti kao što su neke vrste raka, zakrčenje arterija, reumatska oboljenja, pojava mrene na očima…
Dugoročna, konsekventna upotreba čorokotovog ulja popravlja razne simptome alergičara u 90% slučajeva. Osim toga poboljšava imunološke efekte, pomaže kod alergija na polen i prašinu, kod neurodermitisa, astme, infekcija i drugih bolesti. Ulje čorokota se može koristiti kao dodatak ishrani do 3 grama dnevno (za zdrave osobe, a pri liječenju prema uputstvu za doziranje), mišljenje je dr. Schleichera s Odjela za imunologiju u Münchenu.
Čorokot i med se već stoljećima uspješno koriste kao ljekovita sredstva i sigurno da njihova djelotvornost nije prevaziđena ni u ovom našem 21. vijeku što nam i potvrđuju moderna istraživanja.
Važno je znati da do potpunog efekta čorokota dolazi tek nakon 8 do 12 sedmica redovnog konzumiranja, ističe imunološki ekspert dr. Schleicher.
Čorokotovo ulje (ulje crnog kima) – LIJEK ZA SVE?
Čorokot je dobio epitet svelijeka ili panaceje prvenstveno zahvaljujući izreci Božijeg Poslanika Muhameda alejhi selam koja u prevodu glasi ovako: „U crnom sjemenu ima lijeka za svaku bolest osim za smrt“. Iako i neke druge vrste biljaka imaju crno sjeme, djelotvornost njihovog sjemena prema dosadašnjim saznanjima nije ni približna onoj od čorokotovog sjemena. Radi se o jednoj od najranije kultiviranih biljaka u povijesti čovječanstva.
Najstariji dokumenti o zdravstvenoj primjeni čorokotovog ulja datiraju još od vremena faraona. Njegove zdravstvene efekte su koristili najveći isjeljitelji poput Hipokrata ili Ibn Sine, ali i velike civilizacije poput Grka, Rimljanja i Arapa, a spomenut je i u mnogobrojnim religijskim spisima. Čorokot u današnje vrijeme biva ponovo otkriven od strane moderne nauke, pa se samo u zadnjih 40-ak godina objavljuje oko 400 naučnih studija na temu čorokota i njegovih aktivnih supstanci.
Ove studije ukazuju na veoma veliki broj bolesti na koje čorokot djeluje povoljno u koje između ostalih spadaju: astma, alergije, hronični umor, autoimuna oboljenja poput reumatoidnog artritisa i psorijaze, povišene masnoće u krvi, šećerna bolest (dijabetes), hemoroidi, proširene vene, visok krvni pritisak, bakterijske, gljivičnei parazitske infekcije, glavobolje, ekcemi, kožne gljivice, lišajevi, neurodermitis, akne, bronhitis, kašalj, upale pluća, sinusa, oslabljen imunitet, bolovi u zglobovima i mišićima, gastritis, bolovi u stomaku prouzrokovani „nervoznim crijevima“, crijevne gljivice (kandida), nadutost, proljev, kolike, oboljenja jetre, bubrežni kamenci, nesanica, depresija, slaba cirkulacija, PMS, tumori … itd itd. Izraženo je i povoljno djelovanje čorokotovog ulja na kožu (hrani i njeguje kožu te pomaže pri regeneriraciji ostećenih ćelija), nokte čini sjajnijim i jačim, jača korijen kose i djelotvoran je protiv peruti.
Mnogi će ostati skeptični pri pogledu na ovaj pozamašan spisak bolesti na koje čorokot pozitivno djeluje. Vrlo je teško povjerovati da jedna biljka može uspješno djelovati na ovo sve. Pa se pitamo: „Kako je moguće da može djelovati kako na alergiju tako i na smanjenje masnoća, krvni pritisak i tumore?“ Odgovor leži u idealnom hemijskom sastavu njegovih sjemenki, koje sadrže preko 100 biološko-aktivnih supstanci koje se međusobno nadopunjuju i potpomažu u ljekovitom dejstvu što dovodi do jedne vrste funkcionalnog sinergizma (pojačanog dejstva). U ove aktivne supstance spadaju između ostalih omega-3 nezasićene masne kiseline, vitamini B1, B2 i B6, vitamin C, vitamin E, nigellon, gorka tvar nigellin, timokinon, saponin melantanin, beta-sitosterin i mnoge druge.
Također treba uzeti u obzir da čorokot pomaže organizmu pri vraćanju ravnoteže u imuni sistem kao i besprijekornom funkcioniranju metaboličkih procesa. Iz tog razloga je redovno korištenje čorokotovog ulja preporučljivo ne samo u akutnim i kroničnim stanjima, nego i kao svakodnevna preventiva, te predstavlja jedan veliki korak naprijed koji možete učiniti za svoje zdravlje i dugotrajnu vitalnost.
Priredila: Fatima Smajlbašić