Povišena tjelesna temperatura je najčešći problem zbog kojeg roditelji dovode djecu kod ljekara. Djeca imaju nešto višu tjelesnu temperaturu nego odrasli, a iznosi između 36°C i 37,5°C . Tjelesna temperatura ima cirkadijalne varijacije i najniža je u jutarnjim satima, a viša u popodnevnim satima, poslije obroka ili poslije fizičke aktivnosti. Vjeruje se da povišenje tjelesne temperature koristi organizmu u savladavanju infekcije jer potiče odbrambena imunološka zbivanja. Sa druge strane, temperatura viša od 38°C može biti znak bolesti. Vrlo visoke temperature izazivaju osjećaj slabosti, razdražljivosti, glavobolje, dehidracije, što može dovesti do nastanka febrilnih konvulzija ( stanja koje dovodi do gubitka svijesti, ukočenosti koje traje nekoliko sekundi i nekontrolisanih trzaja), a u slučajevima kada naraste na 41,0°C može u dojenčadi mlađe od 6 mjeseci oštetiti moždane stanice.
Metode mjerenje temperature
Ako mislite da dijete ima temperaturu prislonite obraz uz djetetovo čelo – ne činite to dlanom jer će, ako je dlan hladan, koža vašeg djeteta u usporedbi s njim biti topla. Ako vam se čini da je čelo vruće, izmjerite mu temperaturu. Najbolji toplomjeri za novorođenčad i malu djecu su: sa živom, digitalni i traka za očitavanje temperature. Do kraja prve godine mjeriti rektalno, a nakon toga aksilarno. Temperaturu mjeriti barem dvaput dnevno, ujutro i navečer, po potrebi i više.
Snižavanje temperature
Hlađenje je korisno za snižavanje visokih temperatura iznad 39°C.
Močenje, zalijevanje i tuširanje djeteta mlakom vodom: Dijete treba potpuno razodijenuti i staviti u kadu ili lavor, te mu cijelo tijelo uz pomoć krpe ili spužve odnosno tuša zalijevati tokom nekoliko minuta. Pustite da se koža suši sama. Nastaviti to činiti približno pola sata, a zatim mu izmjerite temperaturu . Ako je i dalje viša od 39°C, odmah idite ljekaru.
Trljanje kože razrijeđenim alkoholom ima slabiji učinak. Udisanje alkoholnih para može dovesti kod male dojenčadi i do otrovanja alkoholom, pa se ta metoda više ne prakticira.
Stavljanje obloga od mlake vode ima efketa ako se dijete umota u mokru, ocijeđenu pelenu ili plahtu od vrata do pete, te se preko toga stavi deblji suhi peškir. Nakon 5-10 min sve se to skine i koža djeteta se istrlja suhom trljačicom. Pogrešno je i beskorisno stavljanje obloga na male površine tijela (samo na prsa, dlanove ili tabane).
Lijekovi se uključuju kada temperatura prelazi 38°C. Danas se koristi paracetamol. On je lijek prvog izbora i daje se u dozi 10-15 mg/kg svakih 4-6 sati, a na tržištu se nalazi u formi sirupa i čepića za rektalnu primjenu.
Ibuprofen je drugi lijek koji se preporučuje kao antipiretik, registriran je za primjenu u djece starije od 6 mjeseci. Na tržištu se nalazi u formi sirupa. Kao antipiretik se primjenjuje u dozi 5-10 mg/kg svakih 6-8 sati.
Ukoliko unatoč svim poduzetim mjerama dijete dobije febrilne konvulzije treba staviti dijete na pod u bočni položaj, ne pokušavati ga zauzdati, po mogućnosti dati i klizmu diazepama (djeci do 10 kg klizma a 5 mg, a onima od 10 – 15 kg 10 mg) i odmah se obratiti ljekaru.
Ljekara kontaktirati odmah i u slučaju da je izmjerena temperatura viša od 38,5 °C rektalno u djeteta mlađeg od 3 mjeseca ili temperatura viša od 41 °C u sve ostale djece, ako je vi ne možete sniziti ili ako traje 24 sata. Osim temperature nužno je registriranje i praćenje ostalih simptoma (proljev, povraćanje, glavobolja, osip…) kao i opšte stanje djeteta. U ostalim slučajevima povišene tjelesne temperature, ukoliko to dozvoljavaju ostali simptomi i opšte stanje djeteta, liječenje se može provoditi u kućnim uvjetima i nekoliko dana (3-4 dana). Ukoliko i nakon tog perioda povišena tjelesna temperatura kao i ostali simptomi bolesti ne pokazuju znakove jenjavanja, preporučuje se kontaktirati nadležnog ljekara radi pregleda i eventualne obrade, kojima će se razjasniti uzrok bolesti te po potrebi provesti uzročno liječenje.
Pripremila: Arzumana Ožegović-Oručević, doktor medicine