Alma Kuljanin je rođena u Tuzli, gdje živi i radi. Majka je dvoje djece, djevočice od 12 godina i dječaka od tri godine. Pripadnica je Oružanih snaga Bosne i Hercegovine, a odnedavno je i mama savjetnica za dojenje. Alma je prva mama savjetnica za dojenje na području grada Tuzla, pa je to bio odličan povod da se s njom sretnemo i porazgovaramo na koji način ona može i pomaže majkama u prvim, važnim koracima majčinstva. Edukacija za mamu savjetnicu za dojenje je trajala devet mjeseci, a obuku je realizovao Centar Feniks iz Sanskog mosta uz podršku Vlade Švicarske.
U toku razgovora Alma nam je otkrila neke detalje o edukaciji i njenoj misiji za uspješno uspostavljanje i održavanje laktacije.
Kako ste postali mama – savjetnica za dojenje?
Prije tri godine, nakon rođenja mog drugog djeteta, naš početak dojenja nije krenuo onako kako sam očekivala. Isti se nije mogao porediti sa uspostavljanjem dojenja sa prvim djetetom. Ragade, ne prihvatanje dojke, zastojne dojke i na kraju upala i mastitis rezultirali su apcesom i hitnom operacijom pod opštom anestezijom, a to je značilo ostanak u bolnici, odvojenost od bebe i naravno preporuku od strane ljekara za prestanak dojenja. Prihvatila sam te preporuke uz žaljenje. Željela sam da se sve što prije završi i da se vratim kući svojoj bebi koja je tada bila stara samo 21 dan. Mislila sam da spadam u grupu žena koje je bolest spriječila da doji. Međutim, prevarila sam se. U tom momentu, samo nisam bila dovoljno informisana. Požalila sam se jednoj prijateljici svojim problemom, a ona mi je uz mnoge riječi utjehe i podrške preporučila da se javim u grupu za podršku dojenju i savjetnici za dojenje iznesem svoj problem i tek ako ona kaže da zaista neću moći nastaviti dojiti, onda to prihvatim tako kako jeste. Javila se nada. Jedna mala nada, koja je kasnije prerasla u veliku volju i trud,borbu da vratim i održim dojenje, a uz savjete mame savjetnice, koja će kasnije postati i moja mentorica, stigao je i uspjeh. Uspjela sam nakon operacije, davanja adaptiranog mlijeka zbog odsustva i terapije, vratiti se isključivom dojenju i dojila sam svog sina punih 25 mjeseci.
Njena poteškoća motivirala je da bude podrška drugima
Kroz moju borbu i skoro cijeli dojenački staž sam mnogo čitala o dojenju. Čitala sam savjete mama savjetnica u toj grupi koje su dijelile drugim majkama, čitala sam o uspjesima drugih žena zahvaljujući upravo mamama savjetnicama i sve relevantne informacije i linkove koje su te savjetnice nesebično dijelile drugim majkama i time ih informisale. U svom okruženju sam počela savjetovati svoje bliže prijateljice i poznanice i upućivati ih na mame savjetnice, a koristeći društvene mreže informisati buduće majke i trenutne majke dojilje gdje i kome da se obrate ukoliko budu imale problema sa dojenjem. Željela sam svoj uspjeh podijeliti i sa drugim ženama. Vjerovala sam da sve one uz pravilnu pomoć i podršku mogu uspjeti u svom nastojanju da doje. Svakim danom ljubav prema dojenju i savjetovanju sve više je rasla. Žudila sam da usvajam nove informacije i znanja. Počela sam čitati reference i na drugim jezicima i prevoditi ih. Moja želja se pretvorila u stvarnost onog dana kada sam ugledala poziv za obuku za mamu savjetnicu koju je organizovao Centar „Fenix“ Sanski Most uz pomoć Švicarske Vlade. Prijavila sam se te ubrzo dobila povratnu informaciju da sam primljena na obuku. Obuka je trajala 9 mjeseci te nakon položenog ispita postala sam certificirana mama savjetnica za dojenje. Mame savjetnice su žene, majke, sa vlastitim iskustvom o dojenju koje su svoje znanje o procesu dojenja, laktacije, prehrane, rasta i razvoja djeteta, o tehnikama savjetovanja i psihološke podrške proširile kroz specifičnu obuku, položile ispit i time postale educirane mame savjetnice o dojenju – kazala je Alma, dodajući da su mame savjetnice spremne da u svakom momentu, volonterski, potpuno besplatno pruže emocionalnu i praktičnu pomoć i podršku drugim majkama u njihovom nastojanju da doje.
Šta je primarni zadatak savjetnice za dojenje?
Kada sam razmišljala koji je to primarni zadatak mame savjetnice nikako nisam mogla izabrati jedan. Dvije ključne stvari predstavljaju jednu mamu savjetnicu.
Prvi je, osnažiti ženu! Pružiti joj emocionalnu podršku, utjehu, rame za plakanje i ruku prijateljstva, čak i u momentima kada odluči da odustane. Pokazati joj koliko je zapravo moćna i jaka i koliko malo treba da uspije. Pružiti potpunu emocionalnu podršku i pomoć, naročito u prvim danima nakon poroda, jer su mame u tim danima najosjetljivija kategorija našeg društva.
Sa druge strane, koristeći isključivo naučno priznate izvore informacija pristupiti savjetovanju i informisanju mame dojilje, strogo se držati nemedicinskog opsega djelovanja te slijediti odredbe svog etičkog kodeksa ponašanja.
Dojenje je prirodan fiziološki proces, te kao takav ne zahtijeva medicinske usluge i tretmane, a poteškoće i prepreke na koje nailaze mame dojilje,koje ujedno predstavljaju normalan tok dojenja, uz pomoć i savjete mame savjetnice vrlo brzo i lako se prevaziđu. Takođe, mama savjetnica je vrlo dobro istrenirana da prepozna kada problem majke ili djeteta prelazi u nadležnost ljekara i prema tome tamo ih i upućuje.
Na koji način mame savjetnice djeluju i rade?
Mame savjetnice djeluju kroz javna online savjetovanja, individualno online savjetovanje, putem Viber grupa, te kroz grupe za podršku dojenju. Od decembra 2018.godine počela je sa radom i tuzlanska grupa za podršku dojenju. Sa mamama i trudnicama ću se sastajati jednom mjesečno,majke će drugim majkama i trudnicama dijeliti iskustva o dojenju, pružati savjete i podršku je, a ja kao mama savjetnica ću se brinut da ti savjeti budu u skladu sa relevantnim informacijama te savremenim preporukama Svjetske zdravstvene organizacije.
Koji su najvažniji savjeti kada je u pitanju dojenje?
-U prvim danima luči se kolostrum.
Količina proizvedenog kolostruma je dovoljna za hranjenje bebe, te bez ozbiljnih medicinskih indikacija , dodatno, vještačko mlijeko nije potrebno. Prvih dana majke su često zbunjenje jer ne osjete da im je mlijeko nadošlo. Vrlo često, zdravstveni radnici, ličnim stavovima podupru ovu zbunjenost, te se bebe hrane vještačkim mlijekom samo pod izgovorm „dok mlijeko ne nadođe“.
Prvih dana, bebin želudac je veličine višnje, po jednom podoju, dovoljno je 3-5 ml kolostruma. Zdravo donešeno novorođenče, dojenjem dobija sve, a rutinsko davanje druge hrane značajno šteti izgradnji crijevne flore i zaštitnog sloja crijeva. Količina mlijeka će se sa svakim novim podojem povećavati , prema tome što beba bude češće sisala, to će se brže i ravnomjernije, a bez neugodnosti preći na veću produkciju mlijeka, tzv nadolazak mlijeka. Potražnja će regulisati ponudu.
-Dojku je najbolje ponuditi već u prvom satu nakon poroda
Certificirana Baby friendly porodilišta praktikuju ovu preporuku Svjetske zdravstvene organizacije. U takvom porodilištu, ukoliko su mama i beba dobro, sa dojenjem je moguće krenuti odmah.
Ukoliko su majka i beba odvojene zbog ozbiljnih razloga, umjesto dojenja majka bi trebala početi izadajati mlijeko, ručno ili izdajalicom, vrlo često, a najbolje svaka dva sata i danju i nocu.
-Dojenje ne treba i ne smije boljeti
Dojenje je tehnika koja se uči, naučiti trebaju i majka i beba. Beba se rađa sa refleksom sisanja, međutim ono ipak mora naučiti da sisa iz dojke svoje majke. Bebe ne znaju kakva bradavica ili dojka trebaju izgledati, ono zna samo da treba da sisa, sisat će sve ono što mu ponudite. Shodno tome, briga oko veličine dojki, izgleda bradavice, za mamu je nepotrebna.
Ono što majka treba da uradi jeste da se ona i beba postave u udoban i pravilan položaj, te da pravilno postavi dojku u djetetova usta. Pravilnim postavljanjem djeteta na dojku izbjeći ćete bolne, napete i oštećene bradavice. Pravilno postavljanje djeteta možete naučiti još dok ste u porodilištu. Zanimajte se za to, pomoć sigurno neće izostati.
-Potražite mamu savjetnicu u svom okruženju
Naučno je dokazano da žene koje su u svom okruženju imale mamu savjetnicu dojile su lakše i duže svoju djecu. Potražite svoju mamu savjetnicu koja će vam pomoći ukoliko budete osjećale da vam pomoć treba.
Ukoliko Vam je potreban savjet i podrška kako biste unaprijedili dojenje mamu savjetnicu za dojenje možete kontaktirati putem njenog FB profila Alma Kuljanin, a sve dodatne informacije možete dobiti i putem FB stranice Trudnice i mlade mame Tuzla, čiji administrator je naša mama savjetnica.